Metsa istutamisest

Igal aastal uuendab RMK metsi ligi 8000 hektaril. RMK istutustalgute käigus paneme 20 hektarile kasvama uued kuusikud. Selleks, et mulda pistetud puukesed kasvaksid võimsaks ja terveks metsaks, hoiavad edaspidi puudel silma peal RMK metsamehed.

Kuidas aga istutada metsa? Vaata lühikest videoklippi, kus RMK metsatööline Adolf jagab kasulikke näpunäiteid.


Pea meeles!

  • Istutamiseks kaeva piisavalt sügav auk, et puu juured mahuksid sisse.

  • Ära istuta puud liiga sügavale. Nii võib puu haigestuda mädanikesse. Jäta rohelised osad mullast välja.

  • Talla muld pärast istutamist korralikult puu ümbert kinni, et puu oleks kindlalt juurtega maas ja õhk ei pääseks juuri kuivatama.

Kuidas istutada metsa? Registeerimise jätkamiseks palume kõigil osalejatel täita väikese küsimustiku. Küsimused on koostatud järgneva video põhjal.

Mitu puud istutab RMK ühe inimese kohta Eestis?

Õige! 2016. aastal istutab RMK metsa ligi 20 miljonit puud. See teeb ühe inimese kohta Eestis ligikaudu 15 puud.
Pakkusid liiga vähe! õige vastus on 15. 2016. aastal istutab RMK metsa ligi 20 miljonit puud, Eestis elab 1,3 miljonit inimest. See teeb ühe inimese kohta Eestis ligikaudu 15 puud.

Kui sügavale tuleb istutada puu?

Õige! Puu jaoks kaevatav auk sõltub puujuurte suurusest. Juured peavad kindlasti olema kaetud mullaga, et need ära ei kuivaks ja rohelised oksad ei tohi mulla sisse jääda, sest see võib põhjustada puu haigestumist. Istutatud puu tuleb korralikult kinni tallata, et õhk ei pääseks juurte juurde neid kuivatama.
Nüüd läks küll valesti! See, kui sügavale puu tuleb istutada, sõltub puujuurte suurusest. Juured peavad kindlasti olema kaetud mullaga, et need ära ei kuivaks ja rohelised oksad ei tohi mulla sisse jääda, sest see võib põhjustada puu haigestumist. Istutatud puu tuleb korralikult kinni tallata, et õhk ei pääseks juurte juurde neid kuivatama.

Kui palju ruumi peab jääma puid ritta istutades kahe puu vahele?

Õige! Puid ei tohi istutada üksteisele liiga lähedale, sest siis ei jätku puudele piisavalt toitu ja valgust. Kui aga istutada puud üksteisest liiga kaugele, jääb sirguv mets liiga hõredaks. Ühele puule peab jääma kasvamiseks umbes 4,5 m2 pinda.
Pakkusid valesti! Puid ei tohi istutada üksteisele liiga lähedale, sest siis ei jätku puudele piisavalt toitu ja valgust. Kui aga istutada puud üksteisest liiga kaugele, jääb sirguv mets liiga hõredaks. Ühele puule peab jääma kasvamiseks umbes 4,5 m2 pinda.

Mitu korda tuleb metsamees kuusikusse pärast selle istutamist?

Õige! Metsamees tuleb samasse istutamispaika tagasi juba sama aasta sügisel ja siis uuesti järgnevatel aastatel, et kontrollida puude kasvamaminekut ning lõigata kuuskede ümbert rohi, põõsad ja lehtpuud. 1,5-2 meetri kõrguses kuusikus tehakse 3-4 korda valgustusraiet, kuniks kuused on 6-8 meetri kõrgused. Enne lageraiet tehakse veel 1-2 korda harvendusraiet. Just nii sirguvadki kuused terveteks ja tugevateks.
Arvasid valesti. Metsamees tuleb samasse istutamispaika tagasi juba sama aasta sügisel ja siis uuesti järgnevatel aastatel, et kontrollida puude kasvamaminekut ning lõigata kuuskede ümbert rohi, põõsad ja lehtpuud. 1,5-2 meetri kõrguses kuusikus tehakse 3-4 korda valgustusraiet, kuniks kuused on 6-8 meetri kõrgused. Enne lageraiet tehakse veel 1-2 korda harvendusraiet. Just nii sirguvadki kuused terveteks ja tugevateks.
Aitäh küsimustiku täitmise eest! Võid nüüd julgelt metsa minna istutama. Registreerimist saad siit edasi jätkata.